Wysoka wilgotność powietrza może stanowić nie lada kłopot dla mieszkańców kamienic, bloków czy domów jednorodzinnych. Przyczynia się ona do rozwoju niebezpiecznych pleśni i grzybów, które w znaczącym stopniu szkodzą zdrowiu. Poza tym duża wilgotność w pomieszczeniu nie tylko wywołuje nieprzyjemny zapach, ale także może znacząco odbić się na rachunkach za ogrzewanie. Jak sobie z nią skutecznie poradzić? Najlepszym i najbardziej sprawdzonym sposobem na zawilgocone ściany jest zakup lub wynajem osuszacza powietrza. Warto przed inwestycją zapoznać się z różnymi jego modelami, by wybrać ten, który sprawdzi się najlepiej w danym przypadku. Poniżej przybliżymy zalety poszczególnych typów osuszaczy i ich charakterystyczne cechy. Zapraszamy do lektury!
Ile wynosi optymalna wilgotność powietrza w domu?
Wilgotność powietrza to parametr, który przekazuje informację, ile wody znajduje się w powietrzu. Wyrażany jest on w procentach. Optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniu powinien wynosić między 40% a 60%. Niska ilość wody w powietrzu wpływa znacząco na organizm, m.in. pogłębia objawy chorób górnych dróg oddechowych, a także powoduje zbytnie przesuszanie się spojówek oraz skóry. Natomiast za wysoka wilgotność w pokoju stwarza odpowiednie warunki, w których mogą zagnieździć się szkodliwe dla zdrowia bakterie i grzyby. Pleśń sprawia, że człowiek zaczyna skarżyć się na różnego rodzaju alergie, a nawet astmę. Zagrzybione ściany szczególnie negatywnie wpływają na stan organizmu dzieci.
Co wpływa na wilgotność powietrza w domu?
Wilgotność powietrza zależy od temperatury w mieszkaniu (optymalnie powinna ona wynosić między 18 a 22°C). W pomieszczeniu, w którym utrzymuje się chłód, jest mniej cząsteczek wody niż tam, gdzie panuje względne ciepło. Ponadto pora roku i pogoda wpływają również na poziom wilgotności w domu. Podczas zimy, gdy panuje sezon grzewczy, powietrze jest suche, natomiast w trakcie innych pór roku pojawia się problem zbyt dużej wilgoci. Dlatego, aby utrzymać właściwą wilgotność w pomieszczeniu, warto zaopatrzyć się w odpowiedni osuszacz powietrza. A jaki model okaże się najlepszy?
Rodzaje osuszaczy powietrza
Przed dokonaniem wyboru właściwego urządzenia regulującego poziom wilgotności w mieszkaniu warto wiedzieć, że nie ma konieczności jego zakupu. Można również zdecydować się na wynajem osuszacza powietrza od zaufanej firmy, która oferuje taką usługę. Jest to opcja bardziej przystępna cenowo. Nie trzeba kupować od razu drogiego urządzenia, które użyje się jedynie raz podczas usuwania wilgoci ze ścian. Na rynku można spotkać kilka modeli osuszaczy. Zalicza się do nich m.in.:
Osuszacze kondensacyjne:
- sposób działania – najpierw wentylator zasysa wilgotne powietrze z pomieszczenia. Następnie przepływa ono przez parownik o temperaturze niższej od punktu rosy, co powoduje skraplanie się pary wodnej na jego powierzchni. Potem skroplona woda spływa do zbiornika osuszacza. Osuszone powietrze przepływa przez skraplacz, gdzie jest ogrzewane, a na końcu zostaje oddane do pomieszczenia;
- zalety – osuszacze kondensacyjne charakteryzują się dużą wydajnością, szczególnie w ciepłych i wilgotnych warunkach (temperatura w pomieszczeniu 30°C a wilgotność powietrza 80%). Poza tym dzięki nim można zmniejszyć pobór energii elektrycznej w porównaniu z osuszaniem przez ogrzewanie i wentylację;
- wady – osuszacze kondensacyjne są słabo wydajne w niskich temperaturach (poniżej 0-5°C).
Osuszacze adsorpcyjne:
- sposób działania – na początku następuje pobór wilgotnego powietrza z pomieszczenia. Potem przepływa ono przez rotor pokryty żelem krzemionkowym, który pochłania cząsteczki wody. Zebrana ciecz zostaje przetransportowana do specjalnego pojemnika, a suche powietrze jest oddawane do pomieszczenia. ;
- zalety – osuszacze adsorpcyjne charakteryzują się stałą wydajnością niezależnie od temperatury i wilgotności. Mogą pracować nawet w niskich temperaturach (poniżej 0°C). Poza tym rotor znajdujący się w tego typu osuszaczach cechuje się wysoką trwałością, posiada funkcję samooczyszczania oraz zapobiega rozwojowi bakterii;
- wady – osuszacze adsorpcyjne zużywają niestety więcej energii i co za tym idzie, wiążą się z wyższymi kosztami eksploatacji w porównaniu z osuszaczami kondensacyjnymi. Poza tym są wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza. Nie powinno się ich używać do prac budowlanych czy wykończeniowych.
Podsumowanie
Wybór odpowiedniego modelu osuszacza powietrza zależy od indywidualnych potrzeb oraz warunków panujących w domu. Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się nad kilkoma kluczowymi czynnikami, takimi jak wielkość pomieszczenia, poziom wilgotności oraz dysponowany budżet. Modele różnią się między sobą wydajnością, głośnością pracy, energooszczędnością oraz dodatkowymi funkcjami. Ciekawą opcją jest skorzystanie z pomocy wypożyczalni osuszaczy. Nasza firma oferuje taką właśnie usługę. Zapraszamy do szczegółowego zapoznania się z ofertą i cennikiem.